Najviac obdivu zožal Rust, najlepšie platy Erlang. Poznáme horúce trendy v programovacích jazykoch
Pre developerskú komunitu je nevyhnutné, aby chápala meniace sa trendy v programovacích jazykoch a získavala nové poznatky v správnych oblastiach. Spoločnosť TITANS pripravila prehľad dát z viacerých rešpektovaných rebríčkov, ktoré vám prezradia, aký programovací jazyk je dobré zvoliť pri tvorbe nového softvérového systému.
Hadím jazykom sa rozpráva všade
Najčastejšie používaným programovacím jazykom na celom svete bol v roku 2024 JavaScript. Informuje o tom portál Statista. Developeri a developerky ho obľubujú pre jeho jednoduchosť, všestrannosť a silnú podporu zo strany komunity. Približne 53 percent opýtaných používa HTML/CSS, pričom kým HTML zabezpečuje štruktúru webovej stránky, CSS sa používa najmä na vytváranie jej responzívneho dizajnu. Päticu celosvetovo najpoužívanejších programovacích jazykov a technológií uzatvárajú Python, SQL, ktorý predstavuje základ databázového sveta, a TypeScript. Ide o superset jazyka JavaScript, ktorý poskytuje okamžitú kontrolu kódu už počas jeho kompilácie, a tak umožňuje používanie JavaScriptu oveľa bezpečnejším spôsobom. Obľúbenosť Pythonu zase spočíva v jeho všestrannosti, jednoduchosti a ekosystému knižníc, ktoré pokrývajú takmer všetky oblasti použitia.
Zaujímavé výsledky priniesol aj októbrový PyPL Index obľúbenosti programovacieho jazyka. Celosvetovo najpopulárnejším jazykom je podľa neho Python, pričom do top päťky sa dostali aj Java, JavaScript, C/C++ a C#. Z rebríčku tiež vyplýva, že za posledných 5 rokov najviac vzrástol jazyk Rust, ktorý získal 10. miesto, a najviac pozornosti stratila Java. Záujem o Rust rastie najmä v súvislosti s americkou vládou, ktorá ho z bezpečnostných dôvodov odporučila namiesto C/C++. Stojí za to vyzdvihnúť i úspech Kotlinu, ktorý sa vyšplhal na 13. pozíciu. Medzi jeho silné stránky patrí napríklad jeho stabilita, úplná interoperabilita s Javou a fakt, že je obľúbený pri vývoji aplikácií pre Android.
Význam Go stúpa
Ďalším ukazovateľom popularity programovacích jazykov je Index programátorskej komunity TIOBE. Na prvom mieste jeho septembrového vydania je Python, na druhej priečke sa umiestnil C++, na tretej Java a päticu uzatvára C a C#. Pokles jednej z matiek všetkých programovacích jazykov, C, sa dá vysvetliť tým, že nie je určený na škálovanie, a preto IT sektor prechádza na C++. Navyše C patrí medzi jazyky, ktoré chce vláda USA zakázať, pretože nie sú bezpečné z hľadiska pamäte. V prípade Javy je však predpovedaný úpadok stále veľmi predčasný. Spolu s ďalšou stálicou C# si udržujú svoju dôležitosť a generujú veľký počet pracovných miest aj vysoký záujem.
Do prvej desiatky v indexe sa dostali aj JavaScript, Go a staré známe jazyky ako Visual Basic, Fortran a SQL. Visual Basic, ktorý vyvinul Microsoft, je určený na jednoduché učenie a rýchle písanie kódu. Využíva sa preto na vytvorenie prototypu aplikácie, ktorá sa neskôr napíše v zložitejšom a efektívnejšom jazyku. Fortran, jazyk pochádzajúci z konca 50. rokov 20. storočia, je obzvlášť dobrý v numerickej analýze a výpočtovej matematike, preto je zaujímavý pre IT expertov a expertky, ktorí pracujú v oblastiach dátovej analýzy a umelej inteligencie. Rýchlo rastúcou hviezdou indexu TIOBE je Go, ktorý mnohí vnímajú ako ďalšiu potenciálnu náhradu za C/C++. Keďže je dobre štruktúrovaný, konzistentný a výkonný, začína sa vo veľkom využívať pri cloud computingu, vývoji webových stránok a dokonca aj pri dátovej vede. Do prvej desiatky rebríčka sa však nedostal PHP, ktorý prehráva súboj s modernejšou konkurenciou, a Swift, programovací jazyk spoločnosti Apple, ktorý sa prepadol až na 20. priečku.
S technológiou Erlang si zarobíte najviac
Developeri a developerky, ktorí pracujú s jazykmi Nim, Erlang a Apex, zaznamenali v roku 2024 nárast mediánu ich uvádzaného platu. Vyplýva to z globálneho prieskumu Stack Overflow, pričom všetky ostatné vývojárske technológie zaznamenali pokles mediánu platu. Nim je novší jazyk vhodný na vytváranie programov, ktoré potrebujú dobre spravovať pamäť. Erlang sa využíva pri tvorbe distribuovaných a spoľahlivých real-time systémov a Apex bol vytvorený spoločnosťou Salesforce na vyvíjanie aplikácií na jej platforme.
Erlang developeri a developerky sa tento rok umiestnili aj na prvom mieste v rebríčku najvyšších nahlásených mediánov platov v hodnote 100 636 amerických dolárov (USD). Nasledujú tí, ktorí pracujú s technológiami Elixir (96 000 USD), Clojure (95 541 USD), Nim (94 924 USD) a Ruby (90 221 USD). Prostredníctvom Ruby boli vytvorené stránky, ako napríklad Apple, GitHub, Twitter, Hulu, ZenDesk a Urban Dictionary. Clojure je zas obľúbený pre zavádzanie inovatívnych funkcií, ktoré riešia súčasné problémy programovania. Elixir, veľmi robustný programovací jazyk, kombinuje efektívnosť a odolnosť voči chybám jazyka Ruby s runtime vlastnosťami jazyka Erlang, vďaka čomu umožňuje vznik nízko-latenčných programov a systémov.
Podľa Stack Overflow je tento rok najobdivovanejším programovacím jazykom Rust, ktorý získal skóre až 83 %. Pokiaľ však ide o celkovo najobľúbenejší jazyk, JavaScript si privlastňoval prvenstvo v danom prieskume už od prvého vydania (s výnimkou dvoch rokov) a doteraz sa ním pýši. Zaujímavé je, že ľudia, ktorí sa učia kódovať, si však na prvé miesto v obľúbenosti zvolili Python. Podľa prieskumu chce táto skupina v budúcom roku vyskúšať priemerne 12 ďalších jazykov, zatiaľ čo profesionálni vývojári a vývojárky majú v pláne o štyri jazyky menej.
Ako rozbehnúť kariéru programátora či programátorky?
Odpoveď závisí pravdepodobne od toho, ako sú na tom vaše aktuálne znalosti. Ak sa práve začínate učiť programovať, výborným prvým krokom by bol Python alebo JavaScript. Ak JavaScript ovládate, osvojte si TypeScript. Pokiaľ už jeden jazyk poznáte, zistite si, aké ďalšie sa s týmto jazykom používajú a ktoré sú populárne, napríklad ak poznáte C, preskúmajte C++, ak poznáte Javu, C# alebo C++, vyskúšajte Go alebo Rust. Ak chcete pracovať v oblasti umelej inteligencie alebo dátovej analýzy, naučte sa Python. Ak však plánujete pracovať vo svete Microsoft .Net, osvojte si C#.
Nech už preferujete akúkoľvek technológiu, jeden z najefektívnejších spôsobov, ako si dokážete vycibriť vaše portfólio, je freelancing. Každý projekt, ktorý vám sprostredkuje TITANS, pre vás predstavuje príležitosť naučiť sa nové zručnosti a získať cenné skúsenosti. V minulom roku bola na slovenskom trhu z programátorských jazykov najžiadanejšia Java, no ak vynikáte v starších technológiách, môže to byť vaša devíza u klientov, ktorí budujú komplexné riešenia postavené na stabilnej technológii. Ako freelancer či freelancerka si vďaka pôsobeniu na rozličných zadaniach v rámci odlišných tímov vybudujete aj lepšie komunikačné zručnosti, novú perspektívu na vývoj, interpersonálne schopnosti a odolnosť voči stresu zo zmien. A predovšetkým získate lepšie chápanie toho, na čo by ste sa chceli vo svojej kariére zamerať.