Organizačné informácie CODECON #Žilina, 28.11.2024, Nová Synagóga a okolie
Registrácia na CODECON #Žilina je spustená
Záznamy z prednášok CODECON #Bratislava 2024 sú zverejnené
Hľadáme partnerov CODECON #Žilina! Daj nám o sebe vedieť.
Od vývojárov
pre vývojárov
Vytvárame živú platformu, ktorá spája vývojárov a IT komunity z celého Slovenska a Čiech. Prinášame priestor pre zdieľanie informácií a nových možností zaujímavých projektov. Naším cieľom je budovať silnú komunitu, ktorá spoločne posúva hranice technologického pokroku.
Spíkri CODECON #Žilina 2024
CODECON dáva priestor desiatkam vývojárom, aby odovzdali komunite vzácne know how z najnovších projektov, nové postupy vo vývoji alebo jednoducho inšpirovali ľudí rozvíjať technológie a robiť to, čo ich baví a čo im dáva zmysel.
Spíkri CODECON #Žilina postupne pribúdajú →
Za hranice a späť: Inovačné príbehy Slovenska (diskusia)
Je absolventom odboru Informačné a riadiace systémy na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Začínal ako developer v softvérovej spoločnosti KROS, kde neskôr prešiel do manažmentu. Venoval sa inovatívnym projektom v oblasti stavebníctva a online aplikácií. Od roku 2013 pôsobí v prezídiu žilinského IT klastra ZAIT. V roku 2021 sa stal prvým riaditeľom inovačného centra INOVIA v Žiline, kde zastrešuje rozvojové programy pre firmy a startupy. Je členom medzinárodných sietí Red Button a Ynovate. Budúcnosť žilinského regiónu aj Slovenska vidí v rozvoji mladých ľudí a zavádzaniu inovácií vo firmách aj samosprávach do každodenného života.
Prečo si neprogramovať vlastný eshop - build vs buy dilema v tech firme
Zvyčajne má na starosti technickú víziu a smerovanie veľkých e-commerce firiem, ale za 20 rokov vo vývoji softvéru bol vývojár, team lead, tech produktový manažér, a šéf produktu. Spoluzakladal startupový inkubačný program v Košiciach. Bude rozprávať o e-commerce, keďže je CTO Dedolesu, predtým GymBeamu.
Prečo sú inovácie v mestskom prostredí dôležité
Od mája 2021 pracuje pre mesto Bratislava a pomáha mu budovať interný tím programátorov, najskôr ako súčasť Oddelenia inovácií, dnes už ako Oddelenie vývoja inovácií. Predtým viedol developerské tímy vo viacerých technologických startupoch. Je programátor, najviac doma v typescript/javascript svete.
Creating an Accessible AI-Powered Web Navigator with OpenAI, .NET, Playwright, and Modern Development Tools
Senior Key Expert v Siemens Healthineers, zameriava sa na efektívnosť v softvérovom testovaní s dôrazom na inovácie. Využíva strategické myslenie, učenie a kreativitu na hľadanie nových možností, ako prepájať rôzne súvislosti v nové nápady.
Za hranice a späť: Inovačné príbehy Slovenska (diskusia)
Pozícia, firma: Výskumník v biomed informatike, Fakulta riadenia a informatiky, Žilinská univerzita v Žiline
Je výskumníkom v oblasti aplikovanej informatiky v biomedicíne. Zaoberá sa modelovaním cirkulujúcich rakovinových buniek v mikrokanáloch a umelej inteligencii v mamografii a histopatológii. Jeho doterajšiemu pôsobeniu najprv na Ghent University v Belgicku, neskôr na St.Poelten University of Applied Sciences v Rakúsku a od r. 2011 na FRI v Žiline bolo vyjadrené uznanie v rámci ESET Science Award, kde bol vybratý medzi štyroch finalistov v kategórii Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Tvrdí, že na SK je možné robiť svetový výskum.
Za hranice a späť: Inovačné príbehy Slovenska (diskusia)
Je skúsený manažér s úspechmi pri budovaní a riadení geograficky distribuovaných, inovatívnych softvérových vývojových tímov. Od roku 2018 pracuje ako Senior Viceprezident, SDC and EMEA customs v Descartes Systems, kde je zodpovedný za európske R&D projekty firmy, riadenie vývojových pobočiek v Žiline, Manile (Filipíny) a Montevideu (Uruguaj), a tiež riadenie R&D Centra excelentnosti.
Digitálna odolnosť: Ako zvládať dezinformácie v kybernetickej ére (diskusia)
Katarína Klingová je Senior Research Fellow v GLOBSECu. Od roku 2016 vedie výskum v Centre pre demokraciu a odolnosť. Je autorkou mnohých analýz o hybridných hrozbách, o vplyve informačných operácií a sociálnych médií na demokratickú spoločnosť a alebo o strategickej komunikácií. Vo svojich predchádzajúcich funkciách pracovala pre Transparency International Slovensko a Európsku komisiu.
PostgreSQL ako dokumentová databáza vo vašom prehliadači
Vlko je naivný amatérsky blogger, technologický nadšenec, ktorý pôsobí na pozícii CTO vo FinStat. Vo voľnom čase kolektuje zaujímavé linky, ktoré zverejňuje v pravidelnom týždenníku na blogu: blog.vyvojari.dev. Angažuje sa vo viacerých komunitných aktivitách pre vývojárov, vrátane organizácie technologického meetupu WebUp v Žiline a rozvoji portálu vyvojari.dev.
Open Telemetry
Zaujíma sa o problematiku návrhov a vývoju distribuovaných systémov v .NET ekosystéme. Pomáha firmám navrhovať a modernizovať komplexné domény, v ktorých sa kladie dôraz na efektívne a správne fungovanie na základe pragmatického prístupu.
Search is not magic with PostgreSQL
Má viac ako 20 rokov skúseností vo webovom vývoji. Prešiel od tvorby jednoduchých webov a e-shopov cez programovanie komplexných systémov až po technologické a manažérske pozície v medzinárodných firmách. Veľkú časť svojej práce venuje riadeniu tímov, manažmentu a optimalizácii procesov pri vývoji softvéru. Implementuje pokročilé techniky a optimalizuje online platformy pre vysoký výkon a škálovateľnosť.
Choosing a fitting architecture and technology for a project - practical experience and tips
V práci sa venuje najmä vývoju, architektúre a nevyhnutnej komunikácii so zákazníkmi.
Vo svete IT sa profesionálne pohybuje približne 15 rokov, pričom pracoval na rôznych pozíciách v oblasti vývoja a DevOps. Často riešil celú komunikáciu so zákazníkmi v rôznych jazykoch.
Vždy sa snaží kombinovať viacero pohľadov a nájsť najefektívnejšie riešenia pre rôzne druhy problémov. Okrem vedenia tímu sa dlhodobo venuje vzdelávaniu a rozvoju juniorských kolegov. Rád zdieľa pozitívne aj negatívne skúsenosti a odovzdáva ich ďalej. Vo firme aj mimo nej často vedie tech talky na rôzne témy – najmä v oblasti .NET, JavaScript frameworkov, algoritmov a matematických metód. V Prahe založil neformálnu skupinu pre seniorných vývojárov, ktorí sa chcú stále zlepšovať. Stretávajú sa približne raz za mesiac. Na CODECONe Žilina 2023 sľúbil napísať knihu o efektívnom programovaní s využitím matematického myslenia. Mala by byť hotová v roku 2025.
Ako pracovať na svojom laptope s Large Language Models a zostavovať AI aplikácie pomocou voľne dostupného Podman AI Lab
Začínal ako vývojár v jazyku C a neskôr v C++, Pascal a Python. Neskôr pracoval na vývoji modulov pre Oracle Database a prešiel k návrhu kódu pre Backendy. Pomáhal zákazníkom navrhovať dizajn a následne nasadzovať podnikové systémy. V posledných rokoch sa zameral na Linux, Clusterware a High Availability. V súčasnosti je Senior Solution Architect v spoločnosti Red Hat, kde sa špecializuje na prevádzku kontajnerov a ich nasadzovanie u zákazníkov v Českej a Slovenskej republike.
Budúcnosť digitalizácie a automatizácie firemných procesov.
Som CEO firmy AMCEF, ktorého po cca 280 dodaných projektoch prestalo baviť vyvíjať SW na mieru. Vytvorili sme preto platformu Modulario, vďaka ktorej teraz chŕlime systémy plne prispôsobené na mieru naším klientom za zlomok času oproti tradičnému kódeniu.
Testovacia odysea: Cez chyby k udržateľnej automatizácii
Hoci som sa k testovaniu dostala náhodne, učaroval mi veľmi dynamický rozvoj oblasti testovania v rámci IT. Počas 15 rokov som prešla od testera, cez test leada, k pozícii QA developer. Za ten čas som sa spolupodieľala na rôznych riešeniach pre automatizované testy, čo sa týka dizajnu testovacích scenárov, architektúry automatizovaných testov, ich nasadzovania a udržateľného vývoja. Posledné roky je mojou doménou testovanie API rozhrania.
Your team is the winner! Guide of how we deliver 80+% of the quarterly roadmap consistently
Jeho misiou je vytvoriť zo Strednej Európy nové Silicon Valley.
Má vlastnú https://www.engineeringleaders.cz komunitu 1000+ ľudí v Prahe, pomáhal s vytvorením 2 unicornov, sám zmentoroval 100+ ľudí a pracuje ako fractional CTO v Prahe, zatiaľ má portfólio 30 firiem https://www.kamenistak.com/#logos.
Jeho speaker/moderator portfolio tu: https://www.kamenistak.com/speaker Bonus: Vyrastal v Žiline a chce to mestu vrátiť. Rád sa spozná osobne.
AI powered webscraping
Momentálne pôsobím ako doktorand na FIIT STU v Bratislave, kde sa venujem information retrieval a NLP. Zároveň som spoluzakladateľ AI startupu sommifyAI, vďaka čomu som nadobudol schopnosť uvažovať nad projektami z akademického ale aj komerčného hladiska. Snažím sa aktívne zapájať do open-source projektov ako napríklad stanfordnlp/dspy a I am always down to go on a quest.
Ako zarobiť milióny na free mobilnej hre?
Juraja Hajnalu predurčilo štúdium a prvé zamestnanie na prácu vo finančnom sektore. Žiaľ, oblekové nohavice, pípanie dochádzky a zlá káva rozhodli, že zakotvil v hernom priemysle a už 7. rok pracuje v spoločnosti Pixel Federation. Počas svojej kariéry bol analytikom, game designerom, project ownerom a aktuálne skúma možnosti implementácie AI do procesov ich spoločnosti. Vo voľnom čase sa Juraj venuje rodine, priateľom a vinohradu.
Digitálna odolnosť: Ako zvládať dezinformácie v kybernetickej ére (diskusia)
Odborník na informačnú bezpečnosť, zakladal a vedie projekty Checkbot, Sebavedomé Slovensko, či vzdelávaciu platformu HOPE - Hall of positive engagement, venuje sa rozvoju kritického myslenia, hodnotovému vzdelávaniu a mediálnej gramotnosti. Pracuje v technologickej spoločnosti Gerulata technologies.
Digitálna odolnosť: Ako zvládať dezinformácie v kybernetickej ére (diskusia)
Psychologička a vedecká pracovníčka na Ústave experimentálnej psychológie CSPV SAV, v.v.i. Vo svojej práci sa zaoberá skúmaním toho, prečo ľudia podliehajú pseudovedeckým, konšpiračným a iným nepodloženým presvedčeniam a dezinformáciám, najmä v oblasti zdravia. Zároveň sa venuje skúmaniu vedeckej gramotnosti ako ochranného faktora voči podliehaniu rôznym nezmyslom.
Flutter: Architektúra
Vývoju mobilných aplikácií sa venuje bez mála 10 rokov. Za to obdobie riešil aplikácie pre Windows Phone, Android aj iOS. Posledné roky sa špecializujú na vývoj pomocou Flutter. Nejde pri tom len o samotné programovanie, ale zároveň sa venuje vzdelávaniu mladých programátorov, či už interných zamestnancov alebo prednášok v rámci spolupráce s FRI UNIZA.
10 chýb, ktoré v JS už neurobíte
Prednáša často a rád. Na konferenciách po celej krajine a na univerzitách. Okrem toho je zamestnaný v Sezname ako univerzálna lopata. Vo voľnom čase píše druhú knihu o jazyku JavaScript.
Za hranice a späť: Inovačné príbehy Slovenska (diskusia)
Programátor, ktorý sa stal podnikateľom. Bol jedným z prvých Android vývojárov a založil softwarovú agentúru Inloop. Keď vyrástla na 150 zamestnancov, kúpil ju český Avast. Rozvíja novú firmu Stuart Garage, ktorá renovuje a servisuje klasické Porsche. Tu sa vrátil aj k programovaniu. V Ruby on Rails vytvára interné web aplikácie a jednu z nich sa chystá zverejniť ako platenú službu.
Oddeľte riadenie prístupu na API pomocou Open Policy Agenta
Jeho hlavnou náplňou, záujmom a výzvou je predovšetkým architektúra softvérových systémov, so zameraním na cloudové riešenia. Svoje dlhoročné domáce aj medzinárodné skúsenosti odovzdáva ako lektor a mentor v oblatiach Java technológií, doménovej analýzy a softvérovej architektúry.
Multitenancy - strategies, provisioning, isolation
S cloudom sa prvýkrát stretol pred ôsmimi rokmi na konci štúdia na univerzite. Odvtedy pracoval na rôznych projektoch ako DevOps/Cloud/Platform Engineer. Momentálne sa venuje čarovnému svetu Kubernetes a Cloud Native technológií v Labyrinth Labs, pričom sa o svoje skúsenosti rád delí na konferenciách a meetupoch.
Zlepšovanie zdravotnej starostlivosti pomocou digitálnych technológií
Projektový manažér s takmer 15-ročnými skúsenosťami s priamym vývojom softvéru. Posledné desaťročie pracuje prevažne na medicínskom projekte, kde ako vývojár pracoval hlavne s .NET a webovými technológiami.
Are you ready for AI?
Experienced WW engineering leadership spanning all aspects of software engineering from product development, R&D, engineering processes, agile development, and DevOps.
Partnerstvo
Neradi vidíme, že sa nám šikovní Slováci zdvíhajú zo stoličiek. Podporme spoločne komunitu vývojárov a IT nadšencov v regióne. Vytvárajme synergie, príležitosti, skvelé projekty a posúvajme spolu technológie vpred. Staňte sa súčasťou komunity CODECON!
Povedali o nás
Ďakujem za vynikajúco zorganizovaný event. Zúčastnil som sa už 4. krát. Rok čo rok je to lepšie. Teším sa na tie ďalšie!
Program CODECONu bol skutočne nabitý! Rôznorodosť prednášok a workshopov pokryla širokú škálu trendov v IT. Bolo vidieť, že na výbere spíkrov si organizátori dávajú záležať, pretože lineup bol naozaj kvalitný. Chválim, že existuje ďalšia akcia, vďaka ktorej naša komunita môže rásť a posúvať sa vpred.
Ďakujem za super konferenciu,
event bol na vysokej úrovni, užil som si to ako spíker aj ako účastník. Musím vyzdvihnúť ochotu a proaktívnosť réžie pri generálke aj pri last-minute úpravách prezentácie.
CODECON na Slovensku je presne to, čo slovenská komunita vývojárov dlho potrebovala. Mať priestor, kde sa môžu všetci vývojári stretnúť, zdieľať svoje skúsenosti a pokecať, je naozaj neoceniteľné! Teším sa, že tu máme podujatie, ktoré podporuje inšpiratívne myšlienky, projekty a talentovaných ľudí.
V prvom rade ďakujem! Nakoniec najlepšia časť konferencie bola, že som stretol starých kolegov a mali sme šancu pokecať. A to nemyslím ako zhodenie programu, ale ako ozajstnú výhodu.
Za mňa bolo super. Som nadšený hlavne z reakcií ľudí. Bavil som sa s rôznymi ľuďmi a všetci boli veľmi radi, že sa niečo také zorganizovalo. Chválili formu, obsah, organizovanie a atmosféru.
Bolo to mega, brutálna, super, perfektná akcia. Bravo!